.
Ozonowanie skuteczna metoda dezynfekcji

Ozonowanie

Skuteczne metody dezynfekcji

Ozonowanie jest skuteczną, bezpieczną i bardzo szybką metodą dezynfekcji i oczyszczania. Przeprowadzenie ozonowania może nie tylko zdezynfekować pomieszczenie lecz również pozwoli pozbyć się niektórych nieprzyjemnych zapachów.


Co to jest ozon i jaki jest jego mechanizm działania

 

Ozon - trójatomowy tlen - zbudowany jest z trzech atomów tlenu związanych wiązaniami o długości 1,28 Å pod kątem 116,8° w stanie gazowym i gęstości 2,14 kg O3 /m3, został odkryty przez Christiana Schönbeina w 1840 roku.

 

Ozon w stanie naturalnym występuje w górnych warstwach atmosfery. Może być również produkowany poprzez wyładowania elektryczne lub światło UV. Do produkcji ozonu służą specjalne generatory – ozonatory, suche powietrze przepływa przez łuk elektryczny o wysokim napięciu, podczas ozonowania z powietrza można uzyskać stężenie ozonu 1 - 3 %.


Zastosowanie ozonu

 

Ozonowanie w mieszance tlenowo - ozonowej jest jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekujących, już w stężeniu ok. 13 μg/l wykazuje silne działanie bakteriobójcze, które jest około 50 razy skuteczniejsze niż chlor.

 

Ozon jest doskonałym dezynfektantem, który zabija różne mikroorganizmy: pleśnie, zarodniki, bakterie, wirusy, oraz eliminuje zapachy pochodzenia organicznego i nieorganicznego. Wykorzystywany jest do wyjaławiania wody pitnej, konserwacji w przetwórstwie, oczyszczania pomieszczeń w domach, hotelach, szpitalach.


Ozonowanie mieszkań, domów, biur

 

Ozonowanie pomieszczeń jest działaniem, dzięki którym możemy pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów oraz nieprzyjemnych zapachów z naszych lokali. Przeprowadzenie skutecznego ozonowania zapewni odświeżenie i wyjałowienie powietrza w pomieszczeniu. Mimo bardzo wysokiej skuteczności dezynfekcji, ozon nie jest pozbawiony wad. Wysokie stężenie ozonu jest niezwykle szkodliwe dla istot żywych. Podczas ozonowania w mieszkaniu czy w biurach należy zadbać o względy bezpieczeństwa, i należy wykonywać ozonowanie pod nieobecność ludzi i zwierząt. Należy również pamiętać o tym, że ozonowanie mieszkania usunie skutki a nie przyczyny.


Czy ozonowanie niszczy bakterie?

 

Antybakteryjne właściwości ozonu – „do niszczenia bakterii dochodzi poprzez uszkodzenia błony komórkowej, przede wszystkim przez utlenienia lipidów (kwasów tłuszczowych nienasyconych) najczęściej według mechanizmów ozonolizy wiązań podwójnych, co prowadzi do utraty żywotności lub możliwości rozmnażania się komórki.”1


Czy ozonowanie niszczy wirusy?

 

Antywirusowe działanie ozonu – „Uszkodzenie otoczki białkowej i łańcuchów polipeptydowych, uniemożliwiają łączenie się wirusów z komórkami. Ozon uniemożliwia dzielenie się pojedynczej nici RNA na dwie części, zaburzając tym samym funkcje rozmnażania wirusa - hamuje proces powstawania nowych komórek wirusa. Stwierdzono, że ozon inaktywuje wirus pozaustrojowo, również i wewnątrz komórek” 2

 

Zostało naukowo potwierdzone że ozon skutecznie działa na koronawirusa SARS, a ponieważ struktura nowego koronawirusa 2019-nCoV jest prawie identyczna z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć że będzie działał również na nowym koronawirusie. Jednak nie ma żadnych badań z wyjątkiem tego w Instytucie Wirusologii w Hubei, potwierdzającym działanie ozonu na COVID-19.

 

Wirusy w otoczce są zwykle bardziej wrażliwe na działania fizyko-chemiczne. Chociaż wpływ ozonu na nienasycone lipidy jest jednym z najlepiej udokumentowanych działań biochemicznych, wiadomo, że ozon wchodzi w interakcje z białkami, węglowodanami i kwasami nukleinowymi. Nowy koronawirus jest wirusem otoczkowym. 3

 

Uwaga: Wdychanie ozonu przez zainfekowane osoby nie jest dobrym pomysłem, ponieważ wirus wpływa na komórki tchawicy i oskrzeli, a wdychany ozonu może prowadzić do dodatkowego stanu zapalnego i tłumienia mechanizmów obronnych.


1 - Konferencja szkoleniowa Alternatywne metody w bioasekuracji; Olsztyn, 15 marca 2013

2 - Konferencja szkoleniowa Alternatywne metody w bioasekuracji; Olsztyn, 15 marca 2013

3 - NANOBBLE Micro Nano – Bubbles for Health, Life & Environment

Zadzwoń do nas po bezpłatną poradę

Phone 507 626 383