.
Zdjęcie przykładowego artykułu

Pytanie i odpowiedzi

Osuszanie po zalaniu i odgrzybianie

Czy można zapobiec zalaniu ?
„Zalało mieszkanie znajomych, takiego ogromu zniszczeń dawno nie widziałem. Czy są jakieś sposoby zapobiegania zalaniom?

Mamy bardzo mały wpływ na zapobieganie zalaniu spowodowanym siłami natury, jednakże z naszych statystyk wynika, iż większość zalanych mieszkań spowodowana jest awariami hydraulicznymi. Regularna konserwacja, inspekcja zaworów i podłączeń instalacji wodnych znacząco zmniejsza ryzyko awarii.
Zalało mi dom - co robić by zminimalizować straty?
"W weekend podczas naszej nieobecności w domu pękł wężyk przy spłuczce toalety. Woda zalała parter domu oraz piwnicę na wysokość 30 cm z całym wyposażeniem. Wodę wypompowała straż pożarna, resztę wody zebrałem wraz z żoną ręcznikami. Na parterze mamy kafelki, dywan w salonie, większość wody spłynęła schodami do piwnicy. Zamoknięte kartony i stare książki już wyrzuciłem. Co mam zrobić z wykładziną (linoleum) w kotłowni, czy deski drewniane też muszę wyrzucić i najważniejsze czy mogę włączyć piec?"

Najważniejsze to jak najszybciej pozbyć się zalegającej wody na podłodze. Stanowi ona bezpośrednie zagrożenie niemal dla wszystkich elementów wyposażenia znajdującego się w Pana piwnicy. Linoleum proszę usunąć z podłogi, ponieważ pod nią również znajduje się woda. Linoleum po umyciu i dezynfekcji można wykorzystać ponownie. Co do składowanego drewna nie określił Pan przeznaczenia tych desek. Jeżeli opał to tylko je wysuszyć, jeżeli z przeznaczeniem na budowę (np. odeskowanie dachu, altanka itp.) to osuszanie musi być przeprowadzone ostrożnie. Sprawa pieca centralnego ogrzewania, bez względu na jego typ i rodzaj opału bezwzględnie należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem.
Największe szkody woda spowoduje w piwnicy. To tam należy skupić najwięcej uwagi, należy przeciwdziałać szkodom wtórnym, by zminimalizować straty. Po usunięciu zalegającej wody, usunąć rzeczy trwale zniszczone przez wodę. Jeżeli są rzeczy, które po wysuszeniu nadają się do użytkowania (np. niektóre meble, narzędzia ogrodowe itp.) warto je odstawić od ściany, ustawić na dystansach, aby nie miały kontaku z wilgotnym podłożem.
Rozpocząć osuszanie pomieszczeń, poradzić się w przypadku wątpliwości, to nic nie kosztuje a pomóc może wiele. Przeciwdziałać korozji blolgicznej, eliminować elementy porażone grzybem domowym, usuwać kolonie grzybów pleśni środkami grzybobójczymi.
Zapewne w miarę postepu prac pojawią się inne pytania, zapraszam do zapoznania się z innymi naszymi poradami.
Zalało mi dom - osuszać czy nie osuszać?
"Sąsiad z góry zalał mi kuchnię. Wodę zbierałam do misek i garnków, a na stropie i w koło komina widoczne są brunatne zacieki. Czy muszę osuszać kuchnię? Boję się że pojawi się grzyb."

Z opisu wynika, że obszar zalania nie jest duży. Wynika również, że spora część wody przesiąkła przez strop i została zebrana. Zacieki na stropie świadczą, że mamy do czynienia raczej ze starym budownictwem. Zalecamy wykonanie pomiarów wilgotności, które określą ile wody pozostało w ścianach i stropie. Wynikiem tych pomiarów będzie również sprawdzenie konstrukcji stropu i określenie zagrożenia wpływu wilgoci na nią. Kontakt drewna z wilgocią niesie za sobą bardzo duże ryzyko porażenia grzybami domowymi.
W przypadku rozwoju grzybów pleśniowych na stropie i ścianach niezbędne jest zastosowanie środków grzybobójczych (fungicydów) w celu zatrzymania ich rozwoju.
Osuszanie po zalaniu piwnicy - zalanie z wody opadowej
"Po intensywnych opadach deszczu woda wlała mi się do piwnicy mojego domu. Częściowo wsiąkła w mur czy posadzkę, a resztę usunąłem wiadrami, szmatami itp. Rzeczy składowane w piwnicy musiałem wyrzucić, ale problemem jest bardzo wysoka wilgotność i odór wydostający się z piwnicy. Ponadto na szafkach pojawił się nalot podejrzewam, że to grzyb. Wszystko co mogłem zrobiłem, proszę o wskazówki jak zatrzymać niszczenie mojego domu. Jak wysuszyć piwnicę i jak pozbyć się grzyba. "

Woda z opadów często nagle i w dużych ilościach dostaje się do budynku i zalewa garaże i piwnice. Wilgoć powoduje uszkodzenia nie tylko wyposażenia komórek piwnicznych ale i samego budynku, tymbardziej jeżeli takie zalania zdarzają się cyklicznie z każdym większym opadem deszczu. W opisanym przypadku nie pozostało nic innego jak przystąpić do osuszania budynku. Wszystkie prace przygotowawcze i porządkowe zostały wykonane, a rzeczy uszkodzone przez wodę usunięte z komórek.
Osuszanie po zalaniu budynku zatrzymuje uszkodzena, które spowodowałaby wilgoć. Zmniejsza szkody wtórne spowowodowne wodą takie jak np. zagrzybienie, powiększenie się szkody, korozja chemiczna, korozja fizyczna.
Zagrzybienie w postaci nalotu na szafkach to również szkoda wtórna zalania, konieczne jest wykonanie zabiegów grzybobójczo dezynfekcyjnych i zahamowanie rozwoju kolonii grzybów. Zaleca się konsultację z mykologiem.
Wilgotna ściana w pokoju - co z tym zrobić?
"Ostatnio zauważyłem, że na jednej ścianie w salonie puchnie i łuszczy się farba. Pod farbą ściana jest zimna i mokra. Za ścianą znajduje się łazienka."

Konieczne są pomiary wilgotności i lokalizacja źródła zawilgocenia. Przyczyn może być pare. Nie należy zwlekać z pomiarami, czym większy obszar zawilgocenia tym trudniej znaleść jego źródło. Na chwilę obecną można od strony salonu usunąć powłokę malarską ze ściany, umożliwi to odparowanie wody ze ściany.
Grzyb w łazience i w kuchni - co mam zrobić żeby nie nawracał?
"Od paru już lat walczę z grzybem na ścianie w kuchni i na suficie w łazience. Stosuję środki grzybobójcze, które pomagają tylko na jakiś czas. Brzydkie plamy pojawiają się ponownie zwłaszcza w łazience pomimo wietrzenia po każdej kąpieli."

Grzyby pleśnie powstają tylko w miejscach, w których panują odpowiednie warunki dla ich rozwoju. Tymi warunkami są przede wszytkim odpowiednia wilgotność, ograniczony ruch powietrza. Mniejsze znaczenie ma temperatura i nasłonecznienie. Stosowanie środków grzybobójczych bez usunięcia warunków rozwoju grzybów pleśni jest działaniem tylko doraźnym. Przyczyn nawrotu zagrzybienia może być kilka, np. problem z wentylacją, wtedy nawet częste wietrzenie może nie wystarczyć.
Zalecamy wykonanie pomiarów, które określą czynniki panujące w lokalu wpływające bezpośrednio na warunki rozwoju grzybów pleśni.
Czy jest powód do niepokoju, szafka pod umywalką jest wypaczona i zagrzybiona?
„Farba na ścianie w łazience zaczyna się łuszczyć i brzydko pachnie stęchlizną. Czy to oznaka ukrytej awarii wodnej?”

Tak, są to typowe oznaki działania wody, których źródła zlokalizowane mogą być w ścianie. Skala problemu rośnie wraz z czasem oddziaływania wilgoci. Zacznij działać, zminimalizuj straty.
Wilgoć w mieszkaniu - jak ją zwalczać?
„W moim mieszkaniu wyczuwam specyficzny zapach wilgoci. Wilgoć czuję również na ubraniu, nawet na świeżym wyjętym z szafy. Wcześniej nigdy nie było problemów z wilgocią. Problemy zaczęły się tej zimy. Mieszkanie znajduje się w kamienicy. Dom jest ciepły, wymienione są okna i drzwi wejściowe.”

Wilgoć w mieszkaniu może pojawić się z różnych źródeł i każdy problem z wilgocią należy rozpocząć od identyfikacji przyczyn powstania zawilgocenia. Zwalczać wilgoć to przede wszystkim usunąć jego źródło. Metody usuwania wilgoci dzielimy na naturalne i sztuczne. Naturalne osuszanie to przede wszystkim wietrzenie. Metoda długotrwała, tania ale nie zawsze wystarczająca. Osuszanie budynków najczęściej wykonuje się za pomocą specjalistycznych urządzeń (osuszaczy), które znacząco przyspieszają usunięcie zawilgocenia. Wydajność takich osuszaczy nie powinna być mniejsza niż 10 l/dobę. Wszelkiego rodzaju małe chemiczne pochłaniacze wilgoci nie zdają egzaminu.
Buduję dom, jak osuszyć wilgoć technologiczną?
"Buduję dom, położone są już tynki i posadzki, budynek jest zamknięty. Pozostała już tylko wykończeniówka czyli postawienie ścianek działowych, położenie kafelek, szpachlowanie, szlifowanie i malowanie. Niestety stoimy z pracami, ponieważ głównie na sufitach pojawiają się krople wody, szyby są zaparowane, czasami dosłownie woda spływa po ścianach. Uruchomiłem piecyk, w którym palimy by podnieść temperaturę, wietrzymy jak się da, ale wilgoć wraca. Czy zastosowanie Państwa technologii osuszania powietrza pomoże mi w całkowitym usunięciu wilgoci, czy będzie ona nawracała."

Nowoczesne metody osuszania budynków z wilgoci technologicznej opierają się na wykorzystaniu przede wszystkim osuszaczy powietrza. To one trwale usuwają z powietrza parę wodną co przyczynia się do obniżenia ilości wody w całym budynku, czyli jego osuszenia. Proces osuszania wspomagany jest przez wentylatory, które zwiększają cyrkulację powierza w pomieszczeniach i przyspieszają osuszanie. Proces osuszania odbywa się w określonych zakresach temperatur, musi być kontrolowany przez wykonywanie pomiarów wilgotności i temperatury. Osuszanie budynków z wilgoci technologicznej nie jest trudne czy skomplikowane, jednak należy pamiętać, że zbyt szybkie przystąpienie do osuszania lub zbyt szybkie osuszanie bezpośrednio wpływa na obniżenie właściwości fizycznych wielu materiałów. Osuszanie w zbyt niskich lub w zbyt wysokich zakresach temperatur powoduje, że proces jest nieefektywny lub całkowicie się nie sprawdza. Usunięcie wilgoci technologicznej stosując technologię PRO-DRY jest trwałe i bezpieczne.
Czy sam mogę wysuszyć mieszkanie?
„Sąsiad zalał moje mieszkanie, rozlaną wodę z desek zebrałem ręcznikami. Czy mogę sam wysuszyć mieszkanie przez wietrzenie i grzanie?”

Szybkie usunięcie wody z podłogi (przy małym zalaniu) powinno w dostatecznym stopniu zabezpieczyć ściany i podłogi przed uszkodzeniami. Podniesienie temperatury oraz regularne wietrzenie zalanego pomieszczenia jest jedyną naturalną metodą osuszania i przy małym zalaniu wystarczająca.
Jeśli zalanie jest większe, woda rozlala sie na wiekszym obszarze, zawilgociła podłogi, listwy przypodłogowe, płyty kartonowo gipsowe, dostała się do strefy podposadzkowej zalecane jest profesjonalne osuszanie. Szkody powstałe w skutek takiego zalania ujawniają sie z opóźnieniem. Woda "uwięziona" w ścianach odparowuje bardzo wolno i pomimo braku widzilnych gołym okiem mokrych plam proces rozszerzania szkód wtórnych trwa. Profesjonalna ocena sytuacji, zakresu i obszaru zalania jest zawsze zalecana.
Jak wygląda profesjonalne osuszanie?
„Problemy z zawilgoconymi ścianami starałem się rozwiązywać przez wietrzenie i grzanie, jednak bardzo szybko wyszedł grzyb. Teraz mam w domu małe zalanie i chcę się dowiedzieć jak w skrócie wygląda profesjonalne osuszanie po zalaniu?”

Wszystkie prace osuszające zmierzają do najefektywniejszego zabezpieczenia przed działeniem wilgoci i osuszeniem mokrych materiałów, chroniąc je przed zniszczeniem. Po szybkim usunięciu zalegającej wody, usuwamy uszkodzone materiały, których nie możemy uratować. Pozostałe elementy wyposażenia zabezpieczamy i rozpoczynamy proces osuszania. Wykorzystujemy tylko specjalistyczne urządzenia osuszające, które posiadają wystarczającą moc i wydajność żeby najefektywniej pozbyć się problemu wilgoci.
Jak długo trwa osuszanie?
„Pękł wężyk pod zlewem i zalał mi mieszkanie. Wyoożyczyłem osuszacz, który działa już od miesiąca a mimo to ściany nie wysychają. Ile trwa osuszanie mokrych ścian?”

Czas osuszenie pomieszczeń zależy od obszaru oraz stopnia zalania. Uzależniony jest od ilości wody jaka została rozlana na obiekcie jak również od właściwości fizyko - chemicznych materiałów budowlanych i temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń. Należy dobrać odpowiedni rodzaj i typ urządzeń osuszających oraz obliczyć niezbędną ilość urządzeń do efektywnego osuszania. Zazwyczaj doprowadzenie ścian do wilgotności sprzed zalania trwa około 10 - 21 dni.
Czy urządzenia osuszające można zostawić bez kontroli na dłuższy czas?
„Czy można pozostawić osuszacze w domu i iść do pracy lub wyjechać na kilka dni?”

Profesjonalny i specjalistyczny sprzęt jaki wykorzystujemy do osuszania jest przystosowany do ciągłej pracy bez potrzeby jego częstego kontrolowania. Posiadają wszystkie niezbędne zabezpieczenia, są całkowicie bezobslugowe automatycznie wypompowują zebraną wodę. Nasza firma dysponuje profesjonalnymi urządzeniami najlepszych światowych producentów.


Zadzwoń do nas po bezpłatną poradę

Phone507 626 383