.
Zdjęcie przykładowego artykułu

Jak pozbyć się pleśni w mieszkaniu

czyli zagrzybienie w budownictwie

Wprowadzenie


Zainteresowanie ludzi problemem zagrzybienia i sposobach jego zwalczania rośnie wraz ze zdobytą wiedzą na temat wpływu grzybów pleśniowych na zdrowie. Niniejszy artykuł przedstawia wytyczne dotyczące sposobów czyszczenia i usuwania pleśni, jak również głównych przyczyn jej występowania w budownictwie. Nasze porady przedstawiają procedury mające na celu ochronę zdrowia osób przebywających w zagrzybionych, wilgotnych budynkach, opracowanie powinno służyć jako punkt odniesienia do walki z pleśnią i wilgocią. Po przeczytaniu tego artykułu osoby z małym doświadczeniem w walce z pleśnią powinny być w stanie ocenić sytuacje panującą u nich w lokalu i podjąć rozsądną decyzję czy mogą same sobie poradzić z problemem czy lepiej skorzystać z profesjonalnej firmy.

 

Grzyby pleśniowe można znaleźć prawie w każdym środowisku i dowolnym miejscu, mogą one rozwijać się na praktycznie wszędzie tak długo jak długo mają dostęp do tlenu i wilgoci. Pleśń może się rozwijać między innymi na drewnie, papierze, dywanie, żywności, tynku i izolacji. Jeśli w budynkach lub materiałach budowlanych gromadzi się nadmierna wilgoć, która pozostanie niezauważona bardzo szybko dochodzi do ich zagrzybienia. Całkowite wyeliminowanie zarodników jest praktycznie niemożliwe, jednak dzięki kontroli stanu wilgotności i temperatury wewnątrz pomieszczenia można uniknąć porażenia grzybem.

 

Pleśń rozwija się i rozprzestrzenia za pomocą zarodników, które są niewidoczne gołym okiem. Zarodniki unoszą się w powietrzu, kiedy znajdą się na wilgotnym materiale i powstaną odpowiednie warunki błyskawicznie zaczynają się rozwijać infekując nowy obszar i stopniowo niszczą elementy na których rosną.

 

Istnieje bardzo dużo rodzajów grzybów pleśniowych, co nie zmienia faktu iż wszystkie mogą wywoływać szkodliwe skutki dla zdrowia. Potencjalne problemy zdrowotne jakie mogą wywołać pleśnie są ważnym i głównym powodem dla którego warto z nimi walczyć i zapobiegać ich rozwojowi.

 

Pleśnie do rozwoju potrzebują wilgotnego środowiska, dlatego ważne jest zapobieganie występowania znacznej wilgotności w mieszkaniu. Problem zawilgocenia może mieć wiele przyczyn, w obecnych czasach jednym z głównych problemów wilgoci w budownictwie jest bardzo szybki proces powstawania nowych budynków, w których występuje duże natężenie wilgoci technologicznej. Innym problemem jaki może występować jest złe użytkowanie mieszkania czyli problem z wietrzeniem i wentylacją. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w których przyczyną występowania grzybów pleśniowych jest zaburzona wentylacja a lokatorzy mają mieszkanie szczelnie zamknięte. Występowanie zawilgocenia poza oczywistymi przypadkami jak zalanie mieszkania może wynikać również z kilku innych czynników takich jak:

 

- Przeciek z dachu
- Przeciek z rynny
- Nieskuteczna izolacja pozioma
- Nieskuteczna izolacja pionowa
- Obróbka blacharska kominów, okien
- Dodatek pary wodnej w wyniku użytkowania mieszkania

 

Przyczyn podniesionego stanu zawilgocenia jest bardzo dużo. Jednym z najlepszych i najszybszych sposobów określenia podwyższonej wilgoci jest użycie miernika wilgotności względnej. Jeśli nie posiadamy miernika należy zwrócić uwagę czy rano po przebudzeniu para wodna kondensuje się na szybach. Jeśli szyby są zroszone oznacza to, że w mieszkaniu występuje problem nadmiernej wilgotności i należy podjąć działania prewencyjne.

 

Kiedy problem pleśni występuje w budynkach, niekorzystne problemy zdrowotne mogą objawiać się u niektórych mieszkańców, w szczególności tych ze skłonnościami do alergii lub z problemami oddechowymi. Osoby takie powinny unikać kontaktu z zagrzybionymi pomieszczeniami, w których jest duże stężenie zarodników pleśni w powietrzu. Należy zachować szczególną ostrożność aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zagrzybienia na inne wcześniej niezainfekowane pomieszczenia.


Zadzwoń do nas po bezpłatną poradę

Phone 507 626 383