.
Lokalizacja próby ciśnieniowe

Lokalizacja przecieków

ciśnieniowe próby szczelności

Próba szczelności instalacji wodnej to jedna z metod diagnostyki w lokalizacji ukrytych przecieków. Polega ona na obserwacji ciśnienia na zamkniętym badanym obwodzie instalacji wodnej. Badanie takie wykonywane jest oddzielnie na instalacji ciepłej wody, zimnej wody oraz na ogrzewaniu. Wynik takiej próby daje bardzo często najważniejszą informację w całym poszukiwaniu wycieku, mianowicie na jakiej instalacji występuje awaria i jaka jest wielkość tego przecieku.

 

Pro-Dry stosuje ciśnieniowe próby szczelności jako jedno z pierwszych badań w lokalizacji ukrytych wycieków. Na podstawie wyniku tego badania podejmowane są dalsze pomiary, które w końcowym efekcie dają jeden obraz i wskazanie miejsca przecieku.

 

Do wykonania próby niezbędny jest manometr, na którym obserwujemy ciśnienie próby. Jeżeli ciśnienie na manometrze spada świadczy to o nieszczelności badanej instalacji. Tempo spadu ciśnienia daje nam również informację jakiej wielkości jest to wyciek. Po próbach ciśnieniowych instalacji wodnych możemy kontynuować lokalizację wycieku innymi metodami jak np. badanie termowizyjne, pomiar wilgotności czy lokalizacja gazem znacznikowym.

 

Ciśnieniowe próby szczelności wykonujemy wodą. Nie praktykujemy prób wykonywanych powietrzem chociaż bywają przypadki, gdzie próba ciśnieniowa lepiej jak nie jest wykonywana wodą. Decyzja o metodzie poszukiwania przecieku zawsze podejmowana jest dopiero na miejscu. Zdarzają się szczególne warunki, które narzucają metody poszukiwania przecieków a czasem są takie dające swobodę i całkowitą dowolność.


Ciśnieniowe próby szczelności instalacji wodnych wykorzystywane są w lokalizacji ukrytych przecieków. Bardzo często wykonuje się je również na nowo położonych instalacjach. Na obwodach ciepłej czy zimnej wody użytkowej oraz ogrzewaniu tuż przed zalaniem posadzek czy zalaniem ogrzewania podłogowego. Wykrycie usterki przez zalaniem posadzek jest przede wszystkim szybkie i proste w naprawie. Nie wykonanie takiego badania szczelności może i często doprowadza do zalania domu czy mieszkania w pierwszych dniach jego użytkowania. W przypadku, kiedy mieszkanie jest już całkowicie wykończone i wyposażone lokalizacja przecieku jest utrudniona i kosztowna w naprawie.

 

W każdym przypadku i na każdym etapie budowy, remontu czy wykańczania mieszkania konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na instalacje wodne. Nawet drobny błąd może spowodować spore zniszczenia. Drobne usterki odkrywa się, a raczej zauważa ich skutki, po paru tygodniach czy miesiącach.


Zadzwoń do nas po bezpłatną poradę

Phone 507 626 383