.
Zdjęcie przykładowego artykułu

ODSZKODOWANIE ZA ZALANE MIESZKANIE

Bardzo często dochodzi do sytuacji gdy w naszym mieszkaniu pęka rurka, dochodzi do awarii pralki, przecieka nam brodzik lub po prostu zapominamy zakręcić kran, a wyciekająca woda dokonuje wielu zniszczeń. Zazwyczaj z zalaniem mieszkania wiążą się duże szkody. Co robić w takiej sytuacji i gdzie szukać pomocy ? Jak postępować gdy zaleje nam mieszkanie?


Gdy okaże się, że nasze mieszkanie zostało zalane, musimy wiedzieć jak postępować by zabezpieczyć lokal przed poszerzaniem się szkód spowodowanych wodą oraz w jaki sposób uzyskać odszkodowanie w ramach ubezpieczenia.


1. Należy zidentyfikować przyczynę zalania. Bardzo często jest to cieknący kran, pęknięty wężyk doprowadzający wodę, wyciek z pralki. Istnieją natomiast przyczyny, których nie jesteśmy w stanie sami zlokalizować jak np. awaria instalacji wodnej pod posadzką, nieszczelność brodzika, nieszczelność instalacji c.o.
2. Należy jak najszybciej usunąć awarię aby zabezpieczyć zalane mieszkanie przed powiększaniem się szkód. Można zamknąć główny zawór doprowadzający wodę do lokalu.
3. Należy jak najszybciej zebrać zalegającą wodę i zabezpieczyć wszystkie zalane elementy.
4. Należy bardzo dokładnie udokumentować szkodę. Wykonać zdjęcia mokrych, wilgotnych ścian w mieszkaniu, zagrzybienia, wszystkich uszkodzonych mebli, sprzętów elektronicznych oraz całego zalanego dobytku.
5. Poinformuj sąsiadów, zarządcę nieruchomości o zalaniu.
6. Zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi, uzyskaj potwierdzenie zgłoszenia, oraz zapytaj o wszystkie niezbędne dokumenty jakie musisz przygotować.
7. Umów się z likwidatorem na oględziny w celu oszacowania przyczyn, zakresu i wartości powstałej szkody.


Niestety sprawy odszkodowawcze w związku z zalaniem mieszkania nie należą do najprostszych. Należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy i sprawdzić czy za naszą szkodę należy się kompensata i w jakiej formie. Jeśli nie jesteśmy pewni możemy uzyskać wyczerpujące informacje u likwidatora szkody lub na infolinii naszego ubezpieczyciela. Niejednokrotnie ludzie nie zdają sobie sprawy ze skutków jakie niesie za sobą zalanie, szkód wtórnych jakie mogą wystąpić jeśli szkoda nie zostanie usunięta.


Jeśli Państwa ubezpieczenie obejmuje naprawę szkód spowodowanych zalaniem możecie również skorzystać z usług firm osuszających. Jednakże roszczenie dotyczące osuszania zostanie rozpatrzone tylko pod pewnymi warunkami. Niezbędna jest dokumentacja z osuszania taka jak:

 

1. Protokoły z pomiarów stanu zawilgocenia (sprzed, w trakcie i po wykonaniu usługi);
2. Szczegółowej specyfikacji prowadzonych prac;
3. Szczegółowej specyfikacji technologii i urządzeń użytych podczas procesu osuszania;
4. Faktura VAT


Pro-Dry świadczy pełen pakiet usług związanych z usuwaniem szkód zalaniowych. Rozumiemy potrzeby naszych klientów dlatego też dostosowaliśmy nasze standardy pod Wasze oczekiwania. Dzięki naszemu doświadczeniu jesteśmy w stanie zminimalizować występujące szkody, skutecznie osuszyć zalane mienie, pozbyć się mokrych ścian w mieszkaniu. Oferujemy również pomoc w procesie likwidacji szkody i prowadzenia postępowania odwoławczego.

Zadzwoń do nas po bezpłatną poradę

Phone 507 626 383