.
Zdjęcie przykładowego artykułu

Lokalizacja przecieków

gazem znacznikowym

Wykrywanie i lokalizacja wycieków wody gazem znacznikowym to jedna z najskuteczniejszych metod stosowanych w diagnostyce usterek instalacji wodnych.

 

Niemal wszystkie instalacje wodne w obecnych standardach w budownictwie poprowadzone są pod posadzką lub w zabudowanych pionach. To znaczy, że nie widzimy tych instalacji przez co nie możemy zauważyć i odpowiednio wcześniej zareagować na wystąpienie wycieku.

 

Najczęściej jest tak, że o wycieku dowiadujemy się po jego skutkach czyli po szkodach, które wystąpiły w wyniku zalania. Sąsiad dzwoni do nas z informacją, że ma mokry sufit, administracja alarmuje, że są plamy na klatce schodowej lub po prostu sami obserwujemy mokre plamy na ścianach, odpadające powłoki malarskie lub co gorsza zagrzybienie.

 

Nawet jeżeli już wiemy, że mamy w domu jakiś wyciek to pozostaje jeszcze go zlokalizować na tyle sprawnie by nie demolować połowy domu. Metoda lokalizacji wycieków gazem znacznikowym pozwala z bardzo dużą dokładnością wskazać miejsce awarii. Może być ona pod podłogą w ścianie w stropie a nawet pod ziemią, gaz znacznikowy wskaże miejsce rozszczelnienia.


Badanie miejsca wycieku metodą gazu znacznikowego polega na opróżnieniu instalacji z wody i napełnieniu jej gazem o odpowiednim ciśnieniu. Gaz znacznikowy przechodzi przez najmniejsze szczeliny uszkodzonej instalacji i wydostaje się na zewnątrz. Pozostaje już tylko uruchomić detektor gazu, który zasygnalizuje nam skąd i w jakim stężeniu wydostaje się gaz.

 

Metoda lokalizacji przecieków gazem znacznikowym jest bardzo skuteczna i bezpieczna. Stosuje się ją jako uzupełnienie lub potwierdzenie wyników innych metod lokalizacji jak na przykład pomiar kamerą termowizyjną czy próba ciśnieniowa instalacji wodnej. Połączenie różnych metod badań w lokalizacji daje bardzo wysoką skuteczność i dokładność. Stosuje się ją do lokalizacji wycieków na instalacjach zimnej i ciepłej wody użytkowej oraz na instalacji centralnego ogrzewania. Nie stosuje się jej za to przy lokalizacji wycieków na instalacjach kanalizacyjnych.


Jeżeli zauważyli Państwo jakiekolwiek zmiany na ścianach, podłodze suficie przypominające mokre plamy, łuszczącą się farbę, bąble na farbie lub zagrzybienie to najczęściej zmiany te spowodowane są przez wilgoć. Przyczyną takiego zawilgocenia może być niewielki przeciek, który jutro może być już większy i stanowić realne zagrożenie zalaniem domu. Istotnym czynnikiem w sukcesie lokalizacji źródła zawilgocenia jest czas. Czym szybciej przystąpi się do badania tym precyzyjniejszy jest pomiar i dokładniejsze wskazanie miejsca awarii. Jak zalany jest już cały dom i wszystkie ściany są wilgotne, zdiagnozowanie źródła jest oczywiście dalej możliwe jednak jest to zadanie trudniejsze.

Zadzwoń do nas po bezpłatną poradę

Phone 507 626 383