Czy kiedykolwiek Twoje mieszkanie zostało zalane wodą? Oto co należy zrobić żeby zabezpieczyć mieszkanie przed rozszerzaniem się uszkodzeń.
Kiedy pęka wężyk, dach przecieka lub powódź zalewa dom, milion pytań będzie przebiegać przez Twoją głowę.

- Co mam teraz zrobić ?
- Co się stanie z zalanymi podłogami ?
- Dlaczego ściany nie wysychają ?
- Czy zalane mieszkanie jest zrujnowane ?
- I najważniejsze pytanie: czy ubezpieczenie pokryje szkody ?


Uszkodzenia spowodowane wodą są niezwykle stresujące lecz im więcej wiesz na ten temat, tym lepiej będziesz mógł sobie z tym poradzić. Oto pięć rzeczy, które każdy właściciel domu musi wiedzieć o szkodach spowodowanych wodą.

1. Występują różne polisy ubezpieczeniowe, w różnym zakresie zabezpieczające mienie przed zalaniami.
Możesz pomyśleć, że woda to woda - czy to zalanie z deszczu, czy z pękniętej rury, czy też zalanie od sąsiada z mieszkania. Przyczyn szkód zalaniowych jest bardzo wiele, niestety nie wszystkie przyczyny zalań mogą być objęte polisą ubezpieczeniową. Kiedy chcesz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, upewnij się czy Twoja polisa obejmuje przyczynę wystąpienia szkody. Taką informację uzyskasz na infolinii Twojego ubezpieczyciela.

2. Nie wszystkie szkody związane z wodą są pokrywane przez Twoje ubezpieczenie.
Dobrze jest przejrzeć polisę ubezpieczeniową i zapoznać się z jakimkolwiek wyłączeniem z zakresu ochrony przed zalaniem. Na przykład większość polis obejmuje nagłe wycieki wody, takie jak pęknięty wężyk doprowadzający wodę, nawalny deszcz, pęknięte kolanko pod posadzką. Z drugiej strony, wszelkie uszkodzenia spowodowane wodą, które nie powstały bezpośrednio po zalaniu mogą zostać wykluczone. Szczegółowe informacje dotyczące Twojej polisy uzyskasz u swojego ubezpieczyciela.

3. Po zalaniu, uszkodzenia spowodowane wodą bardzo szybko postępują i zwiększają swój zakres.
Kiedy Twój dom została zalany wodą, nie masz chwili do stracenia aby rozpocząć osuszanie i naprawy. Wtórne uszkodzenia spowodowane wzrostem pleśni mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zarodniki pleśni są wszędzie ale potrzebują do wzrostu wilgoci. Właśnie to oferuje Twój mokry dywan lub zawilgocona ściana czy płyta kartonowo - gipsowa. Aby zapobiec wzrostowi pleśni musisz jak najszybciej rozpocząć osuszanie zalanych elementów wyposażenia domu.

4. Twoja firma ubezpieczeniowa musi dowiedzieć się o szkodzie bardzo szybko.
Dobrze jest zgłosić do firmy ubezpieczeniowej zalanie mieszkania natychmiast po zauważeniu szkody. Twój agent ubezpieczeniowy lub konsultant może natychmiast rozpocząć proces likwidacji szkody zalaniowej. Także przeprowadzi Cię przez pierwsze kroki, które musisz podjąć aby chronić swoją własność. Należy zabezpieczyć zalane mieszkanie przed szkodami wtórnymi, które może spowodować nadmierna wilgoć – rozpoczęcie osuszania profesjonalnym sprzętem zredukuje zakres uszkodzeń.

5. Ważny jest poziom zanieczyszczenia wody.
Szkody spowodowane wodą klasyfikowane są w trzech poziomach w zależności od zanieczyszczenia wody.
Kategoria 1: Woda z czystego źródła. Woda ta nie powoduje chorób ani żadnych innych niepożądanych skutków.
Kategoria 2: Woda, która może powodować choroby. Może zawierać w sobie min. bakterie.
Kategoria 3: Woda silnie zanieczyszczona. Kontakt może spowodować ciężką chorobę lub śmierć.

Większe zanieczyszczenie wody może oznaczać, że specjaliści zajmujący się osuszaniem i dezynfekcją będą musiał zastosować bardziej agresywne środki chemiczne.