Jak bardzo szkodliwa jest wysoka wilgotność na zdrowie twojej rodziny?

Odpowiednia wilgotność to coś więcej niż tylko komfort przebywania w pomieszczeniu. W przeważającej części wiemy jak utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w domu, jedna często wymyka się ona spod kontroli. Z pewnością dobrze jest wiedzieć, co może się stać jeśli w naszym domu wilgotność jest zbyt duża lub zbyt mała. Szczególnie ważne jest by zwrócić uwagę na szkodliwość wysokiej wilgotności dla naszego zdrowia.

Czym jest wilgotność w mieszkaniu?

Krótko mówiąc, wilgotność jest masą pary wodnej w gramach zawartej w powietrzu, określającą jak wilgotne lub suche jest powietrze w naszym otoczeniu. Powietrze wewnątrz twojego mieszkania to nie tylko tlen i inne gazy – zawiera ono wilgoć, w różnym stopniu w zależności od temperatury. Im wyższa temperatura tym powietrze może pomieścić więcej wody. Bardzo wiele czynników może przyczynić się do wzrostu wilgotności w domu np: pranie, gotowanie, sprzątanie, oddychanie.

Czy wilgotność w pomieszczeniach ma znaczenie?

Wilgotność w pomieszczeniu ma bardzo duże znaczenie. Wilgotność mierzymy na dwa sposoby: wilgotność bezwzględną i wilgotność względną. Wilgotność bezwzględna jest miarą ilości wody w powietrzu w zależności od jej temperatury. Względna wilgotność jest procentowym pomiarem wilgotności w odniesieniu do maksymalnej wilgotności dla tej temperatury.

Najczęstszym pomiarem w naszych domach jest pomiar wilgotności względnej i lepiej jest utrzymywać ją w przedziale 40% - 60%. Problemy pojawiają się, gdy poziom wilgotności w naszych domach spada poniżej 40% lub wzrasta powyżej 60%. Biorąc pod uwagę, że ludzie mogą spędzać do 90% naszego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, absolutnie niezbędne jest, aby mieć oko na względną wilgotność otaczającego nas środowiska.

Jak wpływa na nas wilgoć i czy może być szkodliwa?

Bez wątpienia wysoki poziom wilgotności względnej ma niezwykle szkodliwy wpływ na nas.

Warto zauważyć, że wysoki poziom wilgotności może wpływać na alergie i powodować choroby dróg oddechowych wywołane przez czynniki biologiczne, takie jak roztocza oraz pleśń. Grzyby pleśniowe i roztocza doskonale się rozwijają w środowiskach o dużej wilgotności. Pleśń może być niesamowicie szkodliwa dla prawie wszystkich ludzkich funkcji, wpływając na układ oddechowy, krążenie, zdolności umysłowe i wiele innych.

Jak zapobiec tym problemom?

Utrzymanie prawidłowej wilgotności w domu jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia. Dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń jest po prostu najlepszym i najefektywniejszym sposobem kontroli wilgotności. Im większa jest wymiana powietrza, tym mniejsza będzie wilgotność i temperatura powietrza. W niektórych przypadkach, jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie wyłącznie wentylacją, użycie osuszacza powietrza pomaga również w utrzymaniu wilgoci na właściwych poziomach. To z pewnością pomaga zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu domu, a tym samym rozwojowi pleśni i grzybów.