Osuszanie po zalaniu, blog firmy PRO-DRY Osuszanie budynków

Osuszanie budynków po zalaniu, jak skutecznie pozbyć się wilgoci

Osuszanie budynków po zalaniu
Osuszanie budynków po zalaniu – jak skutecznie pozbyć się wilgoci.

Nadmiar wilgoci z powodu uszkodzeń instalacji wodnej, pęknięć rur lub przecieków dachowych powoduje szybki wzrost pleśni, którą należy bezzwłocznie usunąć. Pleśń może spowodować szybkie pogorszenie się stanu drewnianych elementów i wyposażenia domu takich jak np: parkiet, listwy przypodłogowe lub meble, a także uszkodzenia powłok malarskich. Zarodniki pleśni mogą źle wpływać na stan zdrowia, powodować alergie skórne, astmę lub kaszel.

Aby zapobiec wzrostowi pleśni i rozszerzaniu się dalszych uszkodzeń należy niezwłocznie usunąć wilgoć z mieszkania, rozpoczynając proces osuszania budynku. Wasza szybka reakcja i podjęcie działań zapobiegnie tego rodzaju problemom. W pierwszej kolejności trzeba zlokalizować przyczynę zalania a następnie przystąpić do osuszenia budynku. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zastosowanie zaawansowanych urządzeń do osuszania w celu wydajnego usuwania wody ze ścian. Najbardziej efektywnym sposobem osuszania budynków w naszej ocenie jest zastosowanie kondensacyjnych osuszaczy powietrza. Wilgotne powietrze zasysane jest do osuszacza przez wentylator. Wilgoć w postaci pary wodnej jest skraplana a następnie spływa do zbiornika skąd automatycznie jest odpompowywana do kanalizacji lub poza osuszany budynek. W efekcie osuszacz generuje suche powietrze. Aby zwiększyć wydajność osuszaczy stosuje się wentylatory. Tworzą one cyrkulację suchego powietrza co znacznie przyśpiesza proces osuszania budynków.

W jaki sposób możemy ci pomóc ?

Posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie z zakresu osuszania budynków, dzięki czemu jesteśmy w stanie zdiagnozować problem i zaproponować najskuteczniejszą metodę pozbycia się problemu mokrych ścian.

Nasze urządzenia charakteryzuje wysoka wydajność osuszania, cicha praca oraz energooszczędność. Profesjonalne osuszacze przystosowane są do ciągłej pracy bez konieczności wylewania wody, co znacznie zwiększa efektywność osuszania budynków.

Zapewniamy najnowocześniejsze osuszacze podposadzkowe, pozwalające na pozbycie się wilgoci znajdującej się pod podłogą. Osuszacze stref zamkniętych mają szerokie zastosowanie w procesie osuszania budynków przyspieszając suszenie ścian nawet o 75%.

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, proponując kompleksowe działania, które później owocują szybki i efektywnym procesem osuszania budynku. Efekty osuszania raportowane w postaci protokołów z pomiarów. Wszystkim naszym klientom zapewniamy poufność i bezpieczeństwo danych.

Zespół Pro-Dry

Skąd ta woda. Lokalizacja przecieku, łatwe czy trudne zadanie

Większość prac osuszania mieszkania lub domu po zalaniu jest wynikiem awarii instalacji wodnej. Może to być uszkodzona rura lub kształtka instalacji doprowadzającej ciepłą i zimną wodę do zlewów, umywalek, toalet, prysznica czy wanny. Uszkodzeniu ulegają również odpływy kanalizacyjne z toalet, prysznica, umywalek lub wanny. Kolejną często spotykaną usterką jest rozszczelnienie instalacji centralnego ogrzewania. Te wszystkie wymienione instalacje mają wspólny mianownik, mianowicie są ukryte. Poprowadzone są w zabudowanych pionach, do których nie ma dostępu, ukryte są w posadzce pod paro centymetrową warstwą betonu lub po prostu w ścianie.

wyciek wody Gdańsk Osowa


Zazwyczaj Klient widzi tylko skutki takiej awarii w postaci mokrych ścian lub ciekącej wody u sąsiada mieszkającego piętro niżej. Tych uszkodzeń oczywiście może być więcej, ale dalej nie wie gdzie jest źródło tych szkód. Pada wtedy pytanie: Skąd ta woda?

Przed przystąpieniem do osuszania takiego mieszkania priorytetem jest znalezienie przyczyny awarii. Tu mamy dwie drogi, które Klienci wybierają. Pierwsza (coraz rzadziej stosowana) to odkrycie wszystkich instalacji co wiąże się z całkowitym demontażem podłóg, skuwaniem kafelek, skuwaniem posadzek wzdłuż przebiegu instalacji wodnej. Prowadzi to oczywiści do totalnej dewastacji mieszkania i niesie za sobą ryzyko uszkodzenia instalacji podczas jej odkrywania.

wyciek wody Gdańsk Osowa


Druga droga to lokalizacja przecieków przy wykorzystaniu urządzeń pomiarowych, które z dużą precyzją pozwalają wskazać obszar lub dokładne miejsce takiej awarii. Naszym celem przy lokalizacji przecieków jest znalezienie awarii przy jak najmniejszych szkodach dodatkowych. Przy dzisiejszej dostępnej technologii można całkowicie uniknąć kucia ścian i posadzek. Oczywiście naprawa uszkodzonej instalacji wymaga wykonania odkrywki, ale jest to zazwyczaj jedna dziura do załatania, a nie remont całego mieszkania.

wyciek wody Gdańsk Osowa wyciek wody Gdańsk Osowa


Po usunięciu przyczyny zalania można przystąpić do osuszania mieszkania, nigdy odwrotnie. Lokalizacja wycieków za każdym razem to szereg pomiarów, oględzin i analizy uzyskanych wyników. Bywają przecieki trudne do znalezienia, które wymagają poświęcenia większej ilości czasu i pracy. Są to albo mikro wycieki czyli „kropelkowanie” lub wycieki, które ujawniają się okresowo np. tylko przy rozgrzanej instalacji lub tylko przy wychłodzonej. Takie przypadki zdarzają się nam najczęściej. Dlaczego najczęściej? Ponieważ oczywiste awarie lokalizowane są zazwyczaj przez samych Klientów. Dla ciekawostki podam przykłady lokalizacji wycieków prostych. Znalezienie tych przecieków nie zajęło dużo czasu, zaś sam wyciek przysporzył sporych szkód na mieniu w wyniku opieszałości czy bagatelizowaniu przez Klienta widocznych uszkodzeń.

wyciek wody Gdańsk Osowa wyciek wody Gdańsk Osowa
wyciek wody Gdańsk Osowa wyciek wody Gdańsk Osowa


Należy pamiętać, że jakiekolwiek zmiany na powłokach malarskich, wypaczenie podłóg czy pojawienie się zagrzybienia w mieszkaniu jest wynikiem działania wilgoci. Jest to sygnał a czasem już alarm, że coś złego dzieje się w mieszkaniu. Jest to moment, w którym trzeba podjąć działania zmierzające do znalezienia przyczyny tych szkód.
Nigdy nie bagatelizuj takich objawów z przynajmniej dwóch powodów: 1. Ucierpi Twój majątek i Twoje zdrowie. 2. Im szybciej przystąpimy do lokalizacji tym łatwiej znajdziemy usterkę.

Zespół Pro-Dry

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o uszkodzeniach spowodowanych wodą

Czy kiedykolwiek Twoje mieszkanie zostało zalane wodą? Oto co należy zrobić żeby zabezpieczyć mieszkanie przed rozszerzaniem się uszkodzeń.
Kiedy pęka wężyk, dach przecieka lub powódź zalewa dom, milion pytań będzie przebiegać przez Twoją głowę.

- Co mam teraz zrobić ?
- Co się stanie z zalanymi podłogami ?
- Dlaczego ściany nie wysychają ?
- Czy zalane mieszkanie jest zrujnowane ?
- I najważniejsze pytanie: czy ubezpieczenie pokryje szkody ?


Uszkodzenia spowodowane wodą są niezwykle stresujące lecz im więcej wiesz na ten temat, tym lepiej będziesz mógł sobie z tym poradzić. Oto pięć rzeczy, które każdy właściciel domu musi wiedzieć o szkodach spowodowanych wodą.

1. Występują różne polisy ubezpieczeniowe, w różnym zakresie zabezpieczające mienie przed zalaniami.
Możesz pomyśleć, że woda to woda - czy to zalanie z deszczu, czy z pękniętej rury, czy też zalanie od sąsiada z mieszkania. Przyczyn szkód zalaniowych jest bardzo wiele, niestety nie wszystkie przyczyny zalań mogą być objęte polisą ubezpieczeniową. Kiedy chcesz zgłosić szkodę do firmy ubezpieczeniowej, upewnij się czy Twoja polisa obejmuje przyczynę wystąpienia szkody. Taką informację uzyskasz na infolinii Twojego ubezpieczyciela.

2. Nie wszystkie szkody związane z wodą są pokrywane przez Twoje ubezpieczenie.
Dobrze jest przejrzeć polisę ubezpieczeniową i zapoznać się z jakimkolwiek wyłączeniem z zakresu ochrony przed zalaniem. Na przykład większość polis obejmuje nagłe wycieki wody, takie jak pęknięty wężyk doprowadzający wodę, nawalny deszcz, pęknięte kolanko pod posadzką. Z drugiej strony, wszelkie uszkodzenia spowodowane wodą, które nie powstały bezpośrednio po zalaniu mogą zostać wykluczone. Szczegółowe informacje dotyczące Twojej polisy uzyskasz u swojego ubezpieczyciela.

3. Po zalaniu, uszkodzenia spowodowane wodą bardzo szybko postępują i zwiększają swój zakres.
Kiedy Twój dom została zalany wodą, nie masz chwili do stracenia aby rozpocząć osuszanie i naprawy. Wtórne uszkodzenia spowodowane wzrostem pleśni mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, zarodniki pleśni są wszędzie ale potrzebują do wzrostu wilgoci. Właśnie to oferuje Twój mokry dywan lub zawilgocona ściana czy płyta kartonowo - gipsowa. Aby zapobiec wzrostowi pleśni musisz jak najszybciej rozpocząć osuszanie zalanych elementów wyposażenia domu.

4. Twoja firma ubezpieczeniowa musi dowiedzieć się o szkodzie bardzo szybko.
Dobrze jest zgłosić do firmy ubezpieczeniowej zalanie mieszkania natychmiast po zauważeniu szkody. Twój agent ubezpieczeniowy lub konsultant może natychmiast rozpocząć proces likwidacji szkody zalaniowej. Także przeprowadzi Cię przez pierwsze kroki, które musisz podjąć aby chronić swoją własność. Należy zabezpieczyć zalane mieszkanie przed szkodami wtórnymi, które może spowodować nadmierna wilgoć – rozpoczęcie osuszania profesjonalnym sprzętem zredukuje zakres uszkodzeń.

5. Ważny jest poziom zanieczyszczenia wody.
Szkody spowodowane wodą klasyfikowane są w trzech poziomach w zależności od zanieczyszczenia wody.
Kategoria 1: Woda z czystego źródła. Woda ta nie powoduje chorób ani żadnych innych niepożądanych skutków.
Kategoria 2: Woda, która może powodować choroby. Może zawierać w sobie min. bakterie.
Kategoria 3: Woda silnie zanieczyszczona. Kontakt może spowodować ciężką chorobę lub śmierć.

Większe zanieczyszczenie wody może oznaczać, że specjaliści zajmujący się osuszaniem i dezynfekcją będą musiał zastosować bardziej agresywne środki chemiczne.

Zespół Pro-Dry

Pizza w Starogardzie czyli wyciek w Centrum Handlowym

Przyszło nam wyjechać z Trójmiasta i udać się do Starogardu Gdańskiego, gdzie mieliśmy zidentyfikować źródło wycieku. Skontaktował się z nami ajent sieciowej pizzerii mieszczącej się w Galerii Handlowej Neptun w Starogardzie z prośbą o pomoc w lokalizacji. Każdy wyjazd z miasta to dla nas przyjemność, także bez większych rozmyślań następnego dnia rano byliśmy w umówionym miejscu.

Szybka próba ciśnieniowa i już wiemy. Spadek na instalacji ciepłej wody, pierwsza myśl napawa optymizmem bo niby prościej znaleźć jest wyciek gdy woda jest ciepła. Jednak nie w tym przypadku, bo woda grzana jest przez bojler, który na noc został wyłączony. Potrzeba trochę czasu żeby go nagrzać a potem … eee nie, nie czekamy.

wyciek wody Starogard Gdański

Kamera termowizyjna … nic nie widać. Żadnych anomalii w rozkładzie temperatur, a piętro niżej woda zaczyna znowu już kapać. Dalsze oględziny zawęziły pole poszukiwań do pomieszczenia kuchni oraz biura kierownika, które pierwotnie było toaletą. Taki żart architekta ;-) . Szczegółowe pomiary i mapowanie posadzki pozwoliły wskazać miejsce kwalifikujące się do odkrywki i weryfikacji potencjalnego wycieku.

Odsuwamy stoły kuchenne i robimy odkrywkę. Kafla pęka i ukazuje nam się zagrzybiona płyta kartonowo gipsowa. Jest to znak, że coś się dzieje. Usuwamy resztki, powiększamy otwór i naszym oczom ukazuje się stary dobry znajomy - skręcany PEX. Dlaczego stary znajomy? Bo się często spotykamy :-)

wyciek wody Starogard Gdański

Wprawne ręce hydraulika usuwają „złom”, zakłada solidne i trwałe złączki. Na koniec próba ciśnieniowa i zlecenie zakończone. Następnego dnia po naprawie został wykonany przegląd miejsc piętro niżej z których wyciekała woda. Miejsca co prawda nie przeschły bo to wymaga dłuższego czasu, ale woda już nie leciała.

Woda z uszkodzonej kształtki kapała prosto w peszel, którym prowadzona była rura PEX. Tą otuliną woda była prowadzona do pierwszego rozgałęzienia (trójniak lub kolana) gdzie kończył się peszel. Tam woda już swobodnie pod posadzką rozlewała się we wszystkich kierunkach aż znalazła ujście w szczelinie dylatacyjnej stropu. Tą szczeliną uchodziła na kondygnacje poniżej. Oto cała historia wycieku w Starogardzie Gdańskim.

Zespół Pro-Dry

Jak bardzo szkodliwa jest wysoka wilgotność na zdrowie Twojej rodziny

Jak bardzo szkodliwa jest wysoka wilgotność na zdrowie twojej rodziny?

Odpowiednia wilgotność to coś więcej niż tylko komfort przebywania w pomieszczeniu. W przeważającej części wiemy jak utrzymać odpowiedni poziom wilgotności w domu, jedna często wymyka się ona spod kontroli. Z pewnością dobrze jest wiedzieć, co może się stać jeśli w naszym domu wilgotność jest zbyt duża lub zbyt mała. Szczególnie ważne jest by zwrócić uwagę na szkodliwość wysokiej wilgotności dla naszego zdrowia.

Czym jest wilgotność w mieszkaniu?

Krótko mówiąc, wilgotność jest masą pary wodnej w gramach zawartej w powietrzu, określającą jak wilgotne lub suche jest powietrze w naszym otoczeniu. Powietrze wewnątrz twojego mieszkania to nie tylko tlen i inne gazy – zawiera ono wilgoć, w różnym stopniu w zależności od temperatury. Im wyższa temperatura tym powietrze może pomieścić więcej wody. Bardzo wiele czynników może przyczynić się do wzrostu wilgotności w domu np: pranie, gotowanie, sprzątanie, oddychanie.

Czy wilgotność w pomieszczeniach ma znaczenie?

Wilgotność w pomieszczeniu ma bardzo duże znaczenie. Wilgotność mierzymy na dwa sposoby: wilgotność bezwzględną i wilgotność względną. Wilgotność bezwzględna jest miarą ilości wody w powietrzu w zależności od jej temperatury. Względna wilgotność jest procentowym pomiarem wilgotności w odniesieniu do maksymalnej wilgotności dla tej temperatury.

Najczęstszym pomiarem w naszych domach jest pomiar wilgotności względnej i lepiej jest utrzymywać ją w przedziale 40% - 60%. Problemy pojawiają się, gdy poziom wilgotności w naszych domach spada poniżej 40% lub wzrasta powyżej 60%. Biorąc pod uwagę, że ludzie mogą spędzać do 90% naszego czasu w pomieszczeniach zamkniętych, absolutnie niezbędne jest, aby mieć oko na względną wilgotność otaczającego nas środowiska.

Jak wpływa na nas wilgoć i czy może być szkodliwa?

Bez wątpienia wysoki poziom wilgotności względnej ma niezwykle szkodliwy wpływ na nas.

Warto zauważyć, że wysoki poziom wilgotności może wpływać na alergie i powodować choroby dróg oddechowych wywołane przez czynniki biologiczne, takie jak roztocza oraz pleśń. Grzyby pleśniowe i roztocza doskonale się rozwijają w środowiskach o dużej wilgotności. Pleśń może być niesamowicie szkodliwa dla prawie wszystkich ludzkich funkcji, wpływając na układ oddechowy, krążenie, zdolności umysłowe i wiele innych.

Jak zapobiec tym problemom?

Utrzymanie prawidłowej wilgotności w domu jest stosunkowo łatwe do osiągnięcia. Dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń jest po prostu najlepszym i najefektywniejszym sposobem kontroli wilgotności. Im większa jest wymiana powietrza, tym mniejsza będzie wilgotność i temperatura powietrza. W niektórych przypadkach, jeśli nie jesteśmy w stanie poradzić sobie wyłącznie wentylacją, użycie osuszacza powietrza pomaga również w utrzymaniu wilgoci na właściwych poziomach. To z pewnością pomaga zapobiec nadmiernemu zawilgoceniu domu, a tym samym rozwojowi pleśni i grzybów.

Zespół Pro-Dry

Osuszanie po zalaniu domu w Gdyni

Rzadko opisujemy prace osuszania domów czy mieszkań po zalaniu. Chociaż tego typu prac mamy najwięcej nie są to tematy szczególnie interesujące i ciekawe by je opisywać. Osuszanie po zalaniach to długotrwały proces, trwa on zazwyczaj od 10 do 18 w cięższych przypadkach do 21 dni. Wymaga instalacji specjalistycznego sprzętu osuszającego, często wykonania zabiegów grzybobójczych i ozonowania.

Najczęściej przyczyna zalania pomieszczeń jest znana a usterka naprawiona zanim przystąpimy do osuszania budynku. I tak było tym razem, ale ...

Cofnijmy się cztery miesiące do zalania na pewnym osiedlu w Gdyni. Usterka została zlokalizowana przez nas na cyrkulacji ciepłej wody pod posadzką na parterze budynku. Wykonana odkrywka w posadzce była chybiona, ale potwierdziła w stu procentach awarię na cyrkulacji, którą było nawet słychać w wykonanej odkrywce a znajdowała się 50 cm obok. Klient wraz z hydraulikiem podjęli decyzję o odcięciu i zaślepieniu obiegu cyrkulacji i w ten sposób bez dalszego kucia załatwili problem wycieku w posadzce.
Przeprowadziliśmy osuszanie po zalaniu, wszystko przebiegło sprawnie i bez większych problemów. Po czterech miesiącach otrzymaliśmy telefon z informacją, że zawilgocenie wraca na ścianach i prośba o szybka pomoc. Co zastaliśmy na miejscu? Jakbyśmy cofnęli się w czasie. Identyczny stan i obszar zalania jak poprzednio.
Nie muszę dodawać jaki stan emocjonalny udzielał się Właścicielom. Człowiek popełnia błędy w życiu ale fizyki jeszcze oszukać się nikomu nie udało. Wilgoć w takim stopniu nie nawraca znikąd. Musi być inne źródło wilgoci. Wykonane następnie próby wychodzą identycznie jak poprzednio. Ciepła woda.

osuszanie po zlaniu Gdynia osuszanie po zlaniu Gdynia


Wykonano odkrywkę w tym samym miejscu co poprzednio. Cztery miesiące wcześniej wykonano w niej odcięcia i zaślepienia cyrkulacji. Niestety zaślepka wykonana była nieprawidłowo. Przeciekało miejsce zgrzewu, kropla spadała jedna na 4-5 sekund. Doprowadziło to do nawrotu zawilgocenia i powtórkę z całego procesu osuszania domu po zalaniu.

Pomimo braku naszej odpowiedzialności za usterkę mamy świadomość o odpowiedzialności jaka ciąży na wykonawcach. Jak mały błąd, drobne niedopatrzenie, niedogrzanie, niedociśnięcie niedokręcenie wynikające z pośpiechu lub zwykłego chwilowego rozkojarzenia może doprowadzić do znacznych zniszczeń.

Zespół Pro-Dry

Badanie termowizyjne szukanie przecieku w łazience Gdynia

Otrzymaliśmy telefon od Klienta z informacją o cieknącej wodzie z komina w domu jednorodzinnym w Gdyni. Naszym zadaniem było ustalenie źródła wycieku. Przeciek charakteryzował się ciągłym kapaniem w przewodzie kominowym, występowały również uszkodzenia powłok malarskich oraz odspojenie tynku w obrębie samego komina.

Wykonaliśmy próby ciśnieniowe zimna oraz ciepła woda użytkowa i już wstępne badanie wskazywało na ubytek na instalacji ciepłej wody. Dla pełnego obrazu sytuacji wykonana została próba szczelności centralnego ogrzewania. Do szczelności instalacji kanalizacyjnej nawet nie podchodziliśmy z wiadomych względów.

lokalizacja wycieku w łazience - Gdynia lokalizacja wycieku w łazience - Gdynia

Instalacja zimnej wody oraz ciepłej wody użytkowej wykonana została z rurek PVC-C gdzie połączenia rur są klejone. Inwentaryzacja przebiegu instalacji oraz pomiary wilgotności pozwoliły wytypować miejsce przecieku. Niestety pod wanną !!!

lokalizacja wycieku w łazience - Gdynia lokalizacja wycieku w łazience - Gdynia

W takich sytuacjach, gdzie naprawa usterki wymaga inwazyjnych prac i rozbiórki elementów wyposażenia zachodzi w głowie pytanie czy oby na pewno to to miejsce. Człowiek automatycznie zaczyna się zastanawiać także powtarzamy pomiary.

Lokalizacja trwała niemal dwa razy dłużej niż zakładaliśmy ale sytuacja wymagała poświęcenia. Podniesienie wanny zaplanowano na kolejny dzień. Odkrywka nad rozdzielaczem rur ujawniła wyciek na instalacji ciepłej wody.

Zespół Pro-Dry

Lokalizacja wycieku i osuszanie po zalaniu Gdynia Dąbrowa

Zalanie w domu jednorodzinnym w Gdyni Dąbrowie. Zalana dolna kondygnacja budynku, uszkodzone powłoki malarskie, wysolenia na ścianach i posadzce, początki porażenia grzybem pleśniowym.

Taki ogólny opis sytuacji na pierwszy rzut oka. Konieczne było najpierw zlokalizowanie przyczyny zalania, a w dalszej kolejności osuszanie budynku.
Lokalizację przeprowadziliśmy od sprawdzenia szczelności instalacji centralnego ogrzewania, szczelności instalacji zimnej oraz ciepłej wody użytkowej. Wynik jednoznaczny - ubytek na ciepłej wodzie użytkowej.

Z powodu braku rzutów i planów budynku oraz brak jakiejkolwiek informacji o przebiegu instalacji, przeprowadziliśmy jej inwentaryzację. Równolegle przeprowadzone zostało mapowanie zawilgocenia pod posadzką.
Wytypowaliśmy dwa miejsca potencjalnej awarii, zaś intuicja podpowiedziała która pierwszą sprawdzić.Nie pomyliła się !!! Awaria zlokalizowana.

lokalizacja przecieków w podłodze

lokalizacja przecieków w podłodze

Awaria na instalacji ciepłej wody została naprawiona a następnego dnia przystąpiliśmy do osuszania budynku po zalaniu.

Zespół Pro-Dry

Lokalizacja i osuszanie po zalaniu w Gdańsku

Kolejne ciekawe zlecenie polegające na znalezieniu źródła zawilgocenia w mieszkaniu w Gdańsku. Jak się później okazało Klient jest nam dobrze znany. Trzy lata temu lokalizowaliśmy przeciek w jego mieszkaniu. Wtedy był przeciek na instalacji c.o. przy podejściu pod grzejnik łazienkowy.
A teraz … ?

Rozpoczęliśmy od prób ciśnieniowych na ciepłej i zimnej wodzie użytkowej. Bez ubytku.
Próba instalacji centralnego ogrzewania i … spada!.
No to teraz gdzie?! Na podstawie planów deweloperskich i późniejszej aranżacji wyszło potencjalne miejsce, które aż się prosiło o wytypowanie jako pierwsze. Pytanie tylko czy na pierwszej czy na drugiej kafli wykonać odkrywkę.

lokalizacja przecieków w podłodze

Udało się przy uszkodzeniu jednej kafelki. Odkrywka ujawniła połączenie przedłużenia instalacji centralnego ogrzewania do znanego nam grzejnika łazienkowego.

A połączenie jest „sztuką” samą w sobie, zobaczcie ;-)

lokalizacja przecieków w podłodze

Pro-Dry

Wyciek wody w ścianie Pro-Dry zlokalizuje usterkę

Jedną z najczęstszych przyczyn przecieków wody w domach jest nieszczelność i powolny wyciek wody z rury, armatury i urządzeń sanitarnych - zwłaszcza wycieków z instalacji ukrytych w ścianach. Ponieważ takiego wycieku nie słychać, często jest niezauważalny przez dłuższy czas. Nasi pracownicy pomogą wykryć i zidentyfikować wszystkie ukryte przecieki w twoim mieszkaniu.

lokalizacja przecieków w ścianie pro-dry lokalizacja przecieków w ścianie


Wycieki wody z instalacji doprowadzić mogą do zalania całego domu a w konsekwencji poważnych uszkodzeń ścian i materiałów izolacyjnych. Istnieją jednak pewne ślady które mogą wskazywać na problemy związane z wilgocią w domu które pomogą ci zareagować odpowiednio szybko i naprawić problem:

- Pleśń. Grzyb pleśniowy rozwija się na wilgotnych ścianach lub nawet pod podłogą. Jeżeli przeciek z rury jest aktywny pleśń może najpierw rozwijać się w okolicy wycieku. Jeśli zauważysz pleśń w nietypowych miejscach, gdzie nie powinno jej być, na pewno masz problemy z wilgocią w mieszkaniu a być może i przeciekającą rurę ukrytą w ścianie.
- Łuszczenie się farby i tapet na ścianach.
- Przebarwienia występujące na ścianach i podłogach.
- Zapach stęchlizny. Wilgotne i mokre ściany i podłogi mogę emitować bardzo nieprzyjemny zapach stęchlizny. Jeśli wilgoć związana jest z ukrytym wyciekiem to taka ściana nigdy nie wyschnie przy aktywnym, niezidentyfikowanym przecieku.
Jeśli nie widać wyraź nich oznak wilgoci na ścianach, ale masz podejrzenia że coś jest nie tak jak powinno, najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z wodomierza. Postępuj według poniższych wskazówek dotyczących korzystania z wodomierza aby znaleźć ukryty przeciek.

- Zakręć wszystkie baterie i sprawdź czy woda nie kapie.
- Wyłączyć wszystkie urządzenia korzystające z wody, w tym zmywarka, pralka, zraszacze itp.
- Sprawdź swój licznik wody i zanotuj odczyt.
- Odczekaj co najmniej 3 godzin. Pamiętaj, aby nie używać wody w domu w tym czasie.
- Sprawdź ponownie wodomierz. Jeśli odczyt uległ zmianie, możliwe że masz wyciek wody.


Oczywiście, nie jest to profesjonalny test szczelności a jego wynik może okazać się błędny. Nie pokarze również w którym miejscu znajduje się ukryty przeciek. Poinformuje was natomiast o występowaniu awarii i konieczności podjęcia kroków związanych z profesjonalną identyfikacją problemu.

Pro-Dry specjalizuje się w usługach wykrywania ukrytych wycieków wody. Jeśli podejrzewasz że masz problem z wilgocią w domu i ukrytymi wyciekami wody, nie zwlekaj skontaktuj się z nami.

Zespół Pro-Dry

Osuszanie po zalaniu domu z bali

Wśród wielu zleceń osuszania po zalaniu trafiają się prace mniej lub bardziej „ciekawe”. Ciekawe o tyle, że dotyczą konstrukcji niespotykanych często na Pomorzu. Do zalania doszło w budynku wykonanym z bali. Dom wybudowali górale, którzy przyjechali razem z całym materiałem do budowy aż z południa Polski.

pro-dry osuszanie domu z bali


Zalanie domu. Awaria instalacji doprowadzenia zimnej wody w budynku na piętrze. Woda z awarii rozlała się w niewielkim stopniu na piętrze, natomiast zalała cały parter.

pro-dry osuszanie domu z bali


Osuszanie konstrukcji drewnianej do tego z bali wymaga ostrożności i kontroli procesu. Drewno niewłaściwie suszone po prostu się uszkadza. Do procesu osuszania zostały wykorzystane osuszacze powietrza sterowane higrostatem z zapisem pomiaru. Urządzenia osuszające wyłączane i uruchamiane były przez system monitorujący temperaturę i wilgotność powietrza tak by utrzymać żądany poziom umożliwiający bezpieczne osuszanie. Opracowany przez nas system monitorujący poziom temperatury i wilgotności powietrza w trybie ciągłym mierzył i zapisywał badane wartości. W przypadku osiągnięcia i przekroczenia zadanych warunków termiczno - wilgotnościowych odpowiednia włączał urządzenia osuszające lub wstrzymywał ich pracę.

pro-dry osuszanie domu z bali


Pomimo zastosowanej automatycznej kontroli procesu osuszania wymagane były wizyty kontrolne. Obejmowały one przede wszystkim dokumentację postępu osuszania dla Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz kontrolę prawidłowości i bezpieczeństwa procesu.

Zespół Pro-Dry

Wyciek wody w łazience, lokalizacja przecieku Starogard Gdański

Piękny słoneczny dzień na Kociewiu. Wyjazd do Starogardu Gdańskiego wyszedł nagle i był jak wszystkie lokalizacje przecieków do zrobienia "na już" ;-).

Wyciek ujawnił się w postaci plamy na ścianie w małym pokoju, nad którym znajdowała się sypialnia i łazienka. Szybki rekonesans w łazience inwentaryzacja instalacji, pomiary i ... jest mamy pierwsze podejrzenie.

Doświadczenie uczy, że konieczne jest jakieś potwierdzenie i sprawdzenie naszego trafienia. Bo może się trafić pudło idąc na ślepo i na podstawie jednego pomiaru. Chociaż najczęściej pierwsza myśl jest najlepsza ;-).

Wykonujemy kolejne pomiary. Nie wykazują nic nowego, wszystko prowadzi nas w jedno miejsce. Tak więc ... otwieramy.
Awaria instalacji doprowadzenia wody do prysznica i umywalki.


pro-dry lokalizacja przecieku Starogard Gdański pro-dry lokalizacja przecieku Starogard Gdański

pro-dry lokalizacja przecieku Starogard Gdański

pro-dry lokalizacja przecieku Starogard Gdański

Zespół Pro-Dry

Osuszanie po zalaniu hali sportowej – Białystok

W ostatnim czasie prowadziliśmy specjalistyczne prace osuszające, które nie zdarzają się często. Prace osuszające polegały na ratowaniu podłogi drewnianej w 400 m hali sportowej. Zalaniu uległ parkiet w hali do aerobiku, cała strefa podposadzkowa oraz przyległe pomieszczenia gospodarczo sanitarne.

pro-dry osuszanie po zalaniu


We współpracy z firmą parkieciarską został opracowany harmonogram prac ze szczególnym uwzględnieniem ochrony elementów konstrukcyjnych drewnianej podłogi oraz samego parkietu. Proces osuszania musiał być stale monitorowany aby wilgotność powietrza oraz temperatura była na stałym i z góry określonym poziomie. Tylko takie działanie gwarantowało bezpieczne suszenie tak delikatnych materiałów jak drewno.

pro-dry osuszanie po zalaniu


Standardowe osuszanie po zalaniu jakie stosowane jest w budynkach murowanych mogłoby spowodować zbyt szybkie wysychanie parkietu co doprowadza do odkształceń i wypaczeń drewna. Drewno po takim wypaczeniu nie wraca do pierwotnego kształtu i wymaga dodatkowej obróbki co diametralnie winduje cenę naprawy.

pro-dry osuszanie po zalaniu


Osuszanie po zalaniu hali prowadzone było przy użyciu osuszaczy powietrza, wentylatorów wspomagających proces osuszania oraz pomp wentylujących strefę podposadzkową.

Zespół Pro-Dry

A Ty co kryjesz w tym roku za choinką

Temat wraca jak bumerang. Co roku w okresie jesienno zimowym zwracają się do nas Klienci z problemem zagrzybienia w ich domach. Jest to temat powracający, jednak można jemu skutecznie zaradzić.
Rozwiązanie problemów z grzybem pleśniowym leży w zdiagnozowaniu przyczyn jego powstania. Usuwanie samego zagrzybienia środkami grzybobójczymi nie likwidując przyczyn jego powstania jest niewystarczające i nietrwałe. W sprzyjających warunkach grzyb pleśniowy powróci pomimo stosowanych środkach grzybobójczych.

pro-dry odgrzybianie


Problem zagrzybienia w domach jest wstydliwym tematem. A co ciekawe dość powszechnym. Wiele mieszkań i domów boryka się nawracającym porażeniem przez grzyby pleśniowe a mieszkańcy nie za bardzo wiedzą jak z nim walczyć. Konieczna jest diagnostyka obejmująca identyfikację przyczyn zagrzybienia.

pro-dry odgrzybianie


Nasza firma oferuje usługę lokalizacji przyczyn rozwoju grzybów w budownictwie. Wykonujemy szereg pomiarów mających na celu identyfikację problemu występującego w badanym mieszkaniu. Wskazujemy bezpośrednią przyczynę porażenia przez grzyby oraz w razie konieczności określamy niezbędne prace jakie trzeba wykonać by usunąć przyczynę problemu. Oferujemy również usługi odgrzybiania i ozonowania.

Temat zagrzybienia ściśle powiązany jest z tematem zalań. Osuszanie po zalaniu jest jednym z usuwania przyczyn powstawania zagrzybienia.

Zespół Pro-Dry Osuszanie po zalaniach

Lokalizacja przyczyn zawilgocenia Gdańsk, szybka diagnoza

Otrzymaliśmy zlecenie wykonania usługi zlokalizowania przyczyn dość dużego zagrzybienia w jednym z gdańskich mieszkań. Po przybyciu na miejsce i wykonaniu wstępnych oględzin zakreśliliśmy obszar występowania problemu, który okazał się znacznie większy niż wydawało się właścicielom mieszkania.

Po odsunięciu szafy ukazała się nam ścian pokryta grzybem pleśniowym oraz porażone grzybem plecy szafy. Uszkodzenia powłok malarskich do wysokości 120 cm od posadzki, zawilgocenie bardzo wysokie, porażenie grzybem. Szukamy WYCIEKU !!!

osuszanie - uszkodzenie powłok malarskich


Wykonaliśmy pomiary wilgotności, analizę wyników i miejsce wycieku zawęziliśmy do łazienki. Najpierw geberit bo spłuczka puszcza wodę, ale nie. To pęknięty wężyk syczy.

osuszanie - awaria wężyka


„To syczy już z 3 miesiące”

Najpierw wykonaliśmy próbę ciśnieniowa instalacji ciepłej i zimnej wody. Wynik – szczelne.

Czy z wężyka, który jest wewnątrz komory zbiornika geberitu może wystąpić takie zalanie? Sprawdźmy to. Nie było innej możliwości jak wykonanie odkrywki w zabudowie geberitu.

osuszanie - lokalizacja wycieku


Oto wynik lokalizacji.

Diagnoza: pęknięty wężyk w oplocie zasilający zestaw podtynkowy "geberit".
Miejsce: Geberit w łazience.

Zespół Pro-Dry

Osuszanie budynków, domki letniskowe

Pani Ewa z Gdańska zadzwoniła do nas z problemem wilgoci jaki pojawił się w domku letniskowym w Ostrzycach. Problem opisała jako miejscowe łuszczenie się farby i nieprzyjemny zapach unoszący się w domku. Następnego dnia wykonaliśmy pomiary wilgotności oraz oględziny miejsca szkody.

osuszanie - uszkodzenie powłok malarskich


Pomiary wykazały koncentrację wartości wilgotności jedynie w miejscu widzialnych uszkodzeń. Brak jakichkolwiek informacji o przebiegu instalacji wodnych itp. (standard). Wykonaliśmy oględziny zewnętrzne budynku, które ujawniły odpowietrzenie kanalizacji.

lokalizacja wycieku


Następnie wykonaliśmy odkrywkę pionu. Ujawniła ona dwie stalowe rury doprowadzające wodę do łazienki na piętrze oraz rurę kanalizacyjną. Po odsunięciu otuliny rury z ciepłą wodą ukazała się stróżka wody.

lokalizacja wycieku


Diagnoza: rozszczelnienie na instalacji doprowadzenia ciepłej wody do łazienki na pietrze.
Miejsce: kolanko w łazience.

Zespół Pro-Dry

Pro-Dry Osuszanie po zalaniu

Przedstawiamy Państwu krótki film z ostatnich naszych prac. Zakreśla on główne dziedziny naszej działalności i specjalizacji w osuszaniu, lokalizacji przecieków, odgrzybianiu, pomiarach wilgotności, termowizji. Zapraszamy do obejrzenia.

Zespół Pro-Dry

Termowizja Gdańsk-lokalizacja przecieku

Lokalizacja przecieku na instalacji centralnego ogrzewania w domku jednorodzinnym w Gdańsku. Nasz klient zgłosił się do nas z problemem braku możliwości dogrzania swojego domu. Pomimo pracującego pieca grzejniki nie osiągały właściwej temperatury i co jakiś czas trzeba było dopuszczać wody do instalacji. Wykonaliśmy badania termowizyjne, które wskazały miejsce przecieku. Precyzyjnie wykonane pomiary wilgotności metodą mikrofalową potwierdziły obecność stojącej wody w strefie podposadzkowej.termowizja Gdańsk

termowizja Gdańsk

Badania termowizyjne są szybką i co najważniejsze bezinwazyjną metodą diagnozy wielu problemów. Pozwalają na precyzyjne zlokalizowanie awarii wodnej, miejsc ubytku ciepła, mostków termicznych czy chociażby przebiegu rur w podłodze czy ścianie. Pozwalają również na przegląd rozdzielni bezpiecznikowych i szybkie zdiagnozowanie przeciążeń obwodów.

Zespół Pro-Dry

Życzenia Świąteczne i Noworoczne

Życzenia od Pro-Dry
Radosnych świąt Bożego Narodzenia, rychłego spełnienia każdego marzenia, ciepła, wiary i życzliwości. Hucznej zabawy sylwestrowej a w nadchodzącym Nowym Roku wyzwań, samych sukcesów i spełnienia

życzy Wam

Zespół Pro-Dry

Termowizja w lokalizacji awarii sieci ciepłowniczej - Sopot

Nadchodzące chłodne dni zapowiadają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Świadomość nadchodzącego uczucia powrotu do ciepłego domu u nie jednego powoduje błogi uśmiech. Ale jak to bywa nie zawsze uruchomienie ogrzewania to tylko włączenie guzika na piecu.

Z początkiem okresu grzewczego często ujawniają się usterki, które nie pozwalają na uruchomienie ogrzewania. Bywają one różne, firma Pro-Dry lokalizuje ukryte przecieki. W starszym budownictwie większość rur grzewczych biegła na wierzchu, po ścianach, przy suficie, przy podłodze czy przechodziły przez ściany do sąsiada itp. Były widoczne i jakikolwiek wyciek był od razu zauważalny i łatwy do naprawy ponieważ dostęp do rur był swobodny.

Obecnie instalacje przebiegają pod posadzką lub są schowane w pionach, szachtach często bez tzw. rewizji czyli drzwiczek umożliwiających kontrolę co się dzieje wewnątrz.

Lokalizacja przecieku na sieci ciepłowniczej jest utrudniona. Sieć ta przebiega w otulinie termicznej minimalizującej straty ciepła podczas przesyłu. Badana instalacja zabezpieczona była wełną mineralną i papą. Kolejnym utrudnieniem był fakt, że sieć przebiegała w kanale ciepłowniczym pod podłogą pawilonów handlowych, których pracy nie można było w żaden sposób wstrzymać.
A ogrzewania potrzebowali wszyscy …

Do lokalizacji wykorzystaliśmy technologie mikrofalową oraz termowizję. Jednak trzeba zaznaczyć, że są przypadki, a ten był jednym z nich, w których nowoczesna technologia nie daje jednoznacznych wyników i stuprocentowego sukcesu. Do lokalizacji trzeba jeszcze trochę intuicji i doświadczenia. My tego dokonaliśmy kolejny raz.

termowizja

Badania termowizyjne

Zespół Pro-Dry

Lokalizacja ukrytych przecieków

Wraz z nadejściem chłodnych dni i rozpoczęciem sezonu grzewczego potrafią zdarzyć się nieprzewidziane i trudne do rozwiązania sytuacje. Uruchomienie ogrzewania w naszym domu ujawnia często błędy wykonawcze popełnione podczas montażu systemu rurek lub po prostu słaby materiał z jakiego wykonana jest instalacja,która nie wytrzymuje próby czasu i eksploatacji. Obecne systemy grzewcze są łatwe i szybkie w montażu jak również w ich ewentualnej naprawie. Szeroki dostęp do narzędzi montażowych, trójników, kolanek, złączek jak i samych rur umożliwia podjęcie działań naprawczych bardzo szybko. Utrudnieniem jest tylko fakt, że cała instalacja przebiega pod 6 cm – 8 cm posadzką, na której położony jest parkiet, panele lub w najlepszym przypadku kafelki. Drugi problem pojawia się, gdy zadamy sobie pytanie, w którym dokładnie miejscu wystąpiła awaria, czy musimy skuwać całą posadzkę, żeby zlokalizować wyciek?

Metod na lokalizację przecieku jest kilka, żadna z nich nie jest uniwersalna. Wybór metody zależy od rodzaju instalacji czy choćby rodzaju okładziny na posadzkach, itp. Najczęściej bywa jednak tak, że wykonywanych jest wiele pomiarów, których wyniki składają się na jeden obraz i różna ich kombinacja poddawana jest analizie. Taka metoda lokalizacji awarii wodnych przynosi najlepszy skutek co praktykujemy od wielu lat dodatkowo powiększając systematycznie naszą ofertę o nowo pojawiające się techniki na rynku.

Jedną z najbardziej popularnych metod lokalizacji awarii wodnych jest wykorzystanie kamery termowizyjnej. Jest metodą najprostszą i nawet niewprawiony operator bez trudu wskaże miejsce awarii. Metoda ta sprawdza się jedynie na lokalizacji awarii instalacji ciepłej wody, i przy małym wycieku, może wprowadzić operatora w błąd. Warto zaznajomić się z przynajmniej podstawami termografii i promieniowania cieplnego ciał stałych.

Poniższy termogram przedstawia rozkład temperatur na powierzchni podłogi korytarza pewnego domu. Na pierwszy rzut oka bez problemu wskazujemy miejsce awarii. Silne rozjaśnienie z lewej strony to miejsce przecieku w okolicach rozdzielacza. Dodatkowo termogram pokazuje, które ze ścian znajdujących się w pobliżu awarii uległy zawilgoceniu. Przed ostatecznym wskazaniem miejsca awarii wykonano szereg innych pomiarów, których wyniki i obrazy potwierdziły wskazane termogramem miejsce.

lokalizacja przecieków

Zespół Pro-Dry

Czas na badania termowizyjne

Badania termowizyjne
W okresie zimowym nadarza się okazja by sprawdzić nasz dom pod względem termicznym. Sprawdzenia czy ciepło, za które dostarczenie czy wytworzenie tak dużo płacimy nie ucieka nam z domu. Ciepło z naszego domu może uciekać wieloma miejscami, a badania termowizyjne pozwolą je precyzyjnie zlokalizować i ocenić czy ubytek ciepła nie jest przypadkiem zbyt duży.

Pomimo tego, że mniej więcej wiemy, wyczuwamy mieszkając w domu, które ściany są najzimniejsze. Już niekoniecznie wiemy z jakiego powodu te a nie inne miejsca są chłodne. Dodatkowo często wykrywane są inne dodatkowe miejsca przenikania ciepła. Termowizja to nic innego jak obraz rozkładu temperatury na badanym obiekcie. Taki obraz graficzny odzwierciedla temperatury za pomocą kolorów. Czym kolor jest jaśniejszy, kończąc na białym oznacza temperaturę najwyższą. Kolor czarny najniższą. Dokładną wartość przypisaną do danego koloru należy odczytać z legendy zawsze dołączonej do termogramu.

Po co badania termowizyjne
- pozwolą zlokalizować miejsca największych strat ciepła,
- pozwolą ustalić przyczynę mostków termicznych,
- umożliwiają zlokalizować miejsce awarii wodnych,
- umożliwiają zlokalizować miejsce położenia instalacji w ścianach czy pod posadzką,
- pozwalają zlokalizować zawilgocenie ścian i posadzek,
- umożliwiają ocenę jakości montażu okien, ich regulacji i szczelności,
- i wiele innych zastosować nie tylko w budownictwie.

Badania termowizyjne pozwalają również w ustaleniu przyczyn zagrzybienia pomieszczeń, wyziębienie ściany bardzo często doprowadza do kondensacji pary wodnej co jest bezpośrednią przyczyną porażenia jej przez grzyby pleśniowe. Odgrzybianie takich ścian bez usunięcia usterki ma charakter doraźny. W takim przypadku pleśń po zabiegach grzybobójczych szybko nawraca.

Badania termowizyjne wykonywane są:
- w domkach wolno stojących,
- w domkach szeregowych,
- w budynkach wielorodzinnych,
- w mieszkaniach poddaszowych,
- w mieszkaniach narażonych na inne źródła wyziębień,
- i wiele innych miejsc ...


Koszt badań termowizyjnych jest niewspółmiernie niższy niż koszty poniesione na ogrzewanie, wyeliminowanie usterek powodujących ubytek ciepła z mieszkania może zmniejszyć koszty ogrzewania. Ponadto dochodzi aspekt zdrowotny, którego nikt na wartości pieniądza nie przelicza.

Zespół Pro-Dry

Ile kosztuje osuszanie jaki jest koszt osuszania

Ile koszuje osuszanie
Dostajemy bardzo wiele zapytań telefonicznych dotyczących kosztu osuszania mieszkania lub domu po zalaniu. Odpowiedz jaką możemy udzielić podczas rozmowy telefonicznej nie jest miarodajna, dlatego też staramy się nie podawać żadnych kwot. Często słyszymy w słuchawce: Dlaczego? Nie wiecie co trzeba wykonać? Nie znacie się na swoim fachu? Jesteście nieprofesjonalni? Dlatego właśnie że jesteśmy profesjonalni i doświadczeni staramy się nie podawać wyimaginowanej ceny za usługę osuszania. Naszym priorytetem jest dostarczenie rzetelnej informacji, a takiej możemy udzielić dopiero po wykonaniu szeregu pomiarów stanu zawilgocenia.
Na cenę osuszania wpływ ma bardzo wiele czynników, oto kilka z nich:
- Kategoria wody
- Kategoria zalania
- Obszar zalania
- Technologia wykonania budynku/mieszkania
- Poziom stanu zawilgocenia
- Technologia osuszania

Dopiero po dokładnym zdiagnozowaniu problemu jesteśmy w stanie podać całkowity koszt i czas osuszania.

Oczywiście istnieje wiele firm, które szacują koszt bez wykonania oględzin na miejscu szkody, niemniej jednak w ostatecznym rozrachunku ich kosztorys w znacznym stopniu odbiega od zakładanego. Dlaczego ? A właśnie dlatego, że przez telefon nie można dokładnie określić stanu zalanego lokalu, bez tej wiedzy nie można dobrać najefektywniejszej metody osuszania, bez pomiarów stanu zawilgocenia nie można określić czasu osuszania, nie można dokładnie oszacować kwoty!!!

Jeśli kiedykolwiek, komukolwiek przydarzy się szkoda zalaniowa radzimy korzystać tylko ze sprawdzonych, wyspecjalizowanych firm osuszających, które przed podaniem kosztorysu wykonają pełną dokumentację pomiarową zalanego lokalu.

Zespół Pro-Dry

Osuszanie budynków co to takiego

Osuszanie po zalaniach Białystok
Jak tylko zostaniemy dotknięci szkodą wodną taką jak zalanie mieszkania czy domu, pojawia się pytanie:
Co robić dalej? Jak osuszyć ściany? Czym jest osuszanie?
A więc jest to proces polegający na doprowadzeniu wszystkich zawilgoconych elementów konstrukcyjnych jak ściany, posadzki, stropy oraz wyposażenia lokalu do stanu pierwotnego. Na chwile obecną nie ma żadnych ustalonych reguł, wytycznych określających w jaki sposób należy doprowadzić zalany lokal do stanu pierwotnego. Istnieją jednak dwa podmioty zagraniczne, które opracowały ogólne zasady i reguły postępowania są to IICRC i RIA. Zakres udzielonych informacji obejmuje technologię jaką należy zastosować w określonym przypadku aby osuszyć zalane mieszkania w jak najkrótszym czasie. Dlatego tak bardzo istotny jest kontakt z profesjonalną firmą zajmującą się osuszaniem.

Czym jest osuszanie, co to takiego? Poprawna odpowiedz jest wielowymiarowa i złożona z kilku bardzo ważnych czynności wpływających na ostateczny efekt. Pierwszym i najistotniejszym są pomiary stanu zawilgocenia pozwalające określić obszar i stopień zalania. Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniej metody osuszania, osuszaczy oraz urządzeń przyspieszających proces restytucji. Dochodzimy więc do najważniejszego etapu całego procesu osuszania a mianowicie do pomiarów kontrolnych. To właśnie podczas pomiarów wilgotności jesteśmy w stanie określić postęp procesu osuszania oraz mamy możliwość na wczesnym etapie zmienić zastosowaną technologię na bardziej efektywną. Tak więc osuszanie jest to zbiór odpowiednio następujących po sobie działań zmierzających do przywrócenia pożądanego, pierwotnego stanu sprzed zalania.

Nowy oddział firmy Pro-Dry Profesjonalne Osuszanie w Olsztynie i Białymstoku już otwarty!

Osuszanie Białystok
Firma Pro-Dry Profesjonalne Osuszanie otworzyła w Olsztynie oraz Białymstoku swoje nowe oddziały. Oddziały zostały otwarte w celu zapewnianie wsparcia dla osób mających problem z wilgocią w domu. Nasza decyzja podyktowana była rozwijającą się dynamicznie współpracą z klientami i wzrostem zapotrzebowania na usługi osuszania i odgrzybiania budynków na terenie Olsztyna oraz Białegostoku. Usługi oferowane w naszych oddziałach świadczą tylko profesjonalne zespoły składające się z młodych, dynamicznych i mocno zmotywowanych osób posiadających duże doświadczenie oraz pełne wsparcie merytoryczne i techniczne.

Wszystkiego najlepszego w 2014 roku

Nowy rok 2014 z PRO-DRY
Kolejny rok za nami! Był to bardzo ekscytujący czas, obfity w wiele ciekawych wydarzeń i nowych doświadczeń. Dziękujemy wszystkim naszym klientom, partnerom i sympatykom za pełne zaufanie oraz ogromne wsparcie. Niech nadchodzący Nowy 2014 rok przyniesie Państwu szczęście i pomyślność a wiara niech dodaje sił do tworzenia nowych pomysłów i realizacji własnych marzeń.

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku życzy

Zespół Pro-Dry

O NAS
Blog PRO-DRY to zbiór informacji, porad oraz aktualności dotyczących usuwania szkód zalaniowych i odgrzybiania pomieszczeń. Tu także znajdą Państwo informację o zmianach i aktualnościach dotyczących oferty PRO-DRY

osuszanie budynków W tej witrynie stosujemy pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika. Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona zawiera autorskie zdjęcia i opracowania, każdorazowe wykorzystanie zamieszczonych na niniejszej stronie jakichkolwiek materiałów oraz ich publikowanie w innych miejscach wymaga zgody autorów. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83 o prawie autorskim i prawach pokrewnych.